A gyermekpszichodrma feltr s gygyt dinamikus pszichoterpis mdszer.
A csoportos gyermek-pszichodrmt, mint pszichoterpis eljrst a 60--70-es vektl alkalmazzk Amerikban s Eurpa klnbz orszgaiban. A klasszikus, morenoi pszichodrma a gyermekterpiban klnbz vltozsokon ment keresztl. Magyarorszgon az individulpszicholgiai gyermek-pszichodrmt Kende Hanna honostotta meg. Kpzsein 1985-tl tbb mint 300 pszicholgus, pszichiter, pszichopedaggus, s ms gyerekekkel foglalkoz szakember vett rszt, akik klnbz intzmnyekben (Nevelsi Tancsadk, Gyermekjlti Szolglatok, krhzak, iskolk, vodk, gyermekvdelmi intzmnyek, stb.) alkalmazzk a mdszert.
A csoportos gyermek-pszichodrma segtsget nyjt olyan gyerekek szmra, akik egyni terpiba nehezen vonhatk, mert a ketts kapcsolatot terhesnek lik meg, vagy problmjuk ebben a relciban nem jelentkezik, illetve azoknak is, akiknl a dinamikus kifejezsi eszkzk a megnvekedett cselekvsszksglet szimbolikus kilst, levezetst teszik lehetv (pl. tlmozgsos, hiperaktv, ill. halmozottan htrnyos helyzet gyerekek).
A terpia sorn a cselekvs szimbolikus kifejezst nyer (egy, az lettrtl alapveten klnbz potencilis trben, "gy tenni mintha" vilgban). Sohasem a konkrt tnetre fkuszl (az majd tttelesen s szimbolikusan jelenik meg a gyerek jtkban), ezrt jl feldolgozhatk a klnbz magatarts-zavarok (hipermotilits, agresszivits, figyelemzavar, stb.), pszichoszomatikus zavarok (szervi ok nlkli betegsgtnetek, enurzis, stb). Lehetv vlik a pszichoszocilis problematikj csaldokbl rkez gyerekek "tminak" (labilis csaldstruktra, vls, bntalmazs, alkoholizmus, stb.) megjelentse is.
Az nkntes rszvtel ers motivcit eredmnyez, az oldott hangulat kizr brmilyen stigmatizcit.
A csoportos gyermekpszichodrma "egszsges" gyermekek fejlesztsre is alkalmas. A mesk, trtnetek ltrehozsval mindenki egy alkot folyamat rszesv vlik. Ebben a terpis formban a gyerek s a felntt egyenrang partnerek. A spontn jtk felszabadtja a rsztvev gyermekek kreativitst, bvti szerep-repertorjukat, katartikus lmnyeket eredmnyez, n-erst, szemlyisgfejleszt hatsa van.
A csoportokat – optimlis felttelek mellett – kt felntt, egy n s egy frfi vezeti. Szerepk, hogy a gyermekek rendelkezsre llnak, hogy a rsztvevk nrtk rzsnek, n rzkelsnek megvltoztatst lehetv tegyk. j tpus kapcsolatrendszer kiptsre trekszenek, ahol a gyerek nmagt alkot, eredeti, szeretetre mlt lnyknt ismerheti fel. A vezetk a jtkokban kt dimenziban vesznek rszt. Egyrszt ott vannak, ahol az egyes gyerek, alkalmazkodnak hozz, igyekeznek megrteni, megrezni rzseiket. Msrszt kvlllknt rtelmezik, irnytjk a folyamatokat, figyelnek a csoport egsznek trtnseire.
A foglalkozsokon minden alkalommal, minden rsztvev megrezheti, hogy most egy msik vilgba lp be, oda, ahol minden megtrtnhet. A gyerekek varzslv vlhatnak, olyan szerepet vlaszthatnak, amilyent szeretnnek, az trtnik velk, amit k maguk kitallnak, rszvtelk a tbbiek trtnetben szabadon vlasztott. Egyetlen lnyeges szably, a „mintha” szablya. Ez biztostja, hogy az agresszivits szimbolikusan fejezdjn csak ki, s a jtk irrealitsa meg is nyugtatja a gyereket, aki gy sokkal autentikusabban mer megnyilvnulni, mint mindennapi valsgban. Az tvltozst a jelmezek segtik, a beltzs aktivizlja a fantziamkdst is. Nem is szlva arrl, hogy a gyerekek rgtn rzkelik, hogy ahogy a teret k alaktjk, gy a vezetket is k mozgatjk, brmilyen szerepet roszthatnak, s brmit megtehetnek vele.
A mdszer cselekmny- akci- katartikus, lmnyt lmnnyel gygyt. A gyermek-pszichodrmban nem magyarzunk, nem kommentlunk, nem vonunk le tanulsgokat.
A foglalkozsokon a gyermekek egy mess csodavilgban talljk magukat. Az olykor jtkos, olykor klti, de mindenkppen kreativitst serkent csodavilgba merls nem ncl, hanem olyan eszkz lehet, amely hozzsegti a gyermeket nkpnek mdostshoz, letrzsnek, letstlusnak talaktshoz.