A beiskolázás előtti fejlettségi (iskolaérettségi) vizsgálat
|
A gyermekek eredményes iskolakezdése és további harmonikus fejlődése érdekében a Nevelési Tanácsadó beiskolázás előtt fejlettségi vizsgálatot végez a tanköteles korú gyermekeknél. Szakemberekből álló csoport (pszichológus, pedagógus, orvos) nyújt segítséget abban, hogy a gyermekek fejlettségi szintjüknek megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljenek.
Az adott tanévben tanköteles korú az a gyermek, aki 6. életévét a tanév május 31. napjáig betölti.
A vizsgálat szokásos időpontja általában február vége, március eleje.
Milyen esetekben szükséges vagy javasolt a fejlettségi vizsgálat kérése?
-
Korengedmény kérésekor, ha a gyermek az adott naptári év szeptemberében még nem töltötte be a 6. életévét, de fejlettsége alapján a szülő kéri a beiskolázást.
-
Ha a szülő a beiskolázás időpontjának elhalasztását kéri.
-
Ha a szülő a gyermek beiskolázását kéri, de az óvoda ezt nem támogatja.
-
Ha a szülő vagy az óvoda kéri a vizsgálatot, eltérő ütemben fejlődő gyermekek számára, a megfelelő iskolatípus kiválasztása érdekében.
-
Minden esetben várjuk azokat a gyermekeket, akik nem jártak óvodába, mert az iskolai felvételükhöz a Nevelési Tanácsadó véleménye szükséges.
-
Vizsgálatot végzünk azoknál a gyermekeknél is, akik a nagycsoport folyamán óvodát változtattak, esetleg sokat betegeskedtek, hiányoztak, ezért fejlettségi szintjük megállapításához mi nyújtunk segítséget.
A fejlettségi vizsgálat menete:
A vizsgálat előzetes bejelentés és behívás alapján történik. Amennyiben gyermekük beiskolázásával kapcsolatban kétségeik vannak, közvetlenül is fordulhatnak a Nevelési Tanácsadóhoz, és kérhetik a fejlettségi vizsgálat elvégzését.
Kérjük a szülőket, hogy a gyermekekkel együtt a megjelölt időpontban pontosan jelenjenek meg, mert a vizsgálatot csoportos foglalkozással kezdjük. A vizsgálat teljes időtartama 3-4 óra, ezért javasoljuk, hogy kisebb tízórait hozzanak magukkal a gyermekeknek. A vizsgálatot több szünet szakítja meg, ezért kérjük, hogy a gyermekeket kísérő szülők a vizsgálat teljes ideje alatt maradjanak a Tanácsadóban.
A fejlettségi vizsgálat több részből áll: csoportos és egyéni (pszichológiai, pedagógiai), szükség esetén gyermekpszichiátriai vizsgálatokból, valamint a szülőkkel folytatott tájékozódó beszélgetésből. Véleményünk kialakításakor felhasználjuk a szülőktől és az óvodától kapott információkat is.
A vizsgálat egy része játékos formában történik, törekszünk arra, hogy a gyermekek feloldódjanak, és valós képet mutassanak magukról. Ezt követően iskolás formában dolgozunk tovább.
A vizsgálat eredményét a szülőkkel minden esetben megbeszéljük, és javaslatot teszünk a gyermek beiskolázására vonatkozóan. Szakvéleményünket a vizsgálatot követő napokban megküldjük a szülőknek, ill. az óvodáknak, iskoláknak.
|