A jtkterpia gyjtfogalom. Azokat a mdszereket foglalja magban, amelyeknek lnyegi sajtja a fikci: ahol az eredeti minta s az eljtszott esemny, trtns kztt lnyegi hasonlsg van, mgis sajtos, egyni lenyomat rhet tetten benne.
A jtkterpiknak dnt szerepk van a gyermekekkel val foglalkozsban, de bizonyos fajtit felnttek esetben is alkalmazzk. A gyermek rzseit, szorongsait, feloldatlan konfliktusait kevss tudja szavakba nteni, a feldolgozsban is inkbb segtsgre vannak a szimbolikus, metaforikus elemek. A terapeuta kzs jtkba vonja be a gyermeket, ezen keresztl kommunikl vele, igyekszik megrteni s feloldani bels feszltsgeit. A jtkhoz hasonlan nagy jelentsge van a rajzos, mess feltr- s terpis mdszereknek. A leggyakrabban alkalmazott eszkzk a klinikai bbsorozat s a vilgjtk. A bbjtk alapja a gyermek rgtnztt jtka. A bbok olyan figurk, amelyek a gyermek mindennapi konfliktusaiban, szorongsaiban szerepelnek, vagy akinek szerepbe belevettheti magt (kirlylny, katona, doktor, rdg, kgy). A gyermek maga tallja ki a trtnetet, a bbok beszlnek, jtszanak helyette. A vilgjtkban az instrukci szerint a gyermek (kis hzakbl, emberekbl, llatfigurkbl, trgyakbl) felpti a sajt vilgt. A terapeuta az pts sorn, illetve a jtk utni explorciban felbukkan problmk alapjn trja fel a megbetegt konfliktust.
A rajzokat, a jtkot, inkbb „szimbolikus beszdknt” fogjuk fel, melyek nyelvileg kifejezhetetlen bels tartalmak reprezentcii. A gyermek jtkban, alkotsaiban nyomon kvethetk a lelki mkds mozgsai, jtksorozatbl kiemelkedik egy vagy tbb megfogalmazhat problma.
Az egyni dinamikus gyermekterpiban a cl nem csupn a tnet megszntetse, hanem a mgttes okok feltrsa s tdolgozsa, illetve a valsghoz val sikeres alkalmazkods. Emiatt ez egy hosszadalmas folyamat, amelyben a szlk kzremkdsre is szksg van.
Gyermekterpikban szmos technika nem az rtelmezst, hanem az n erstst tekinti elsdlegesnek. Ide sorolhatjuk a viselkedsterpikat, kreatv terpikat. Viselkedsterpia azt a clt tzi ki, hogy a gyermek fejldst akadlyoz viselkedst egy adaptvabb viselkedss alaktsa t.
Az egyni gyermekterpik napi gyakorlata azt mutatja, hogy bizonyos eklekticizmus uralkodik bennk, de alapveten dinamikus szemlletek. Kzs vonsuk, hogy tudomsul veszik a gyermek korltozott belt kpessgt, fokozott rzelmi- s dependencia-ignyt, a cselekvses kifejezsmdok elsdlegessgt, valamit a gyermek azon jogt, hogy fokozott kmlelet lvezzen. Emiatt a gyermekterpik kerlik a tl heves konfrontcikat, figyelembe veszik a gyermek relatv n-gyengesgt.
Tunyogi Erzsbet s Kovcs Piroska rsai alapjn ksztette Tth Veronika s Hasz Marianna