Az alkalmazott mdszer a Kodly koncepcijn alapul, gynevezett, „komplex eszttikai nevels” vltozata, amit Balzs Eszter dolgozott ki vekkel ezeltt dadog gyermekek rszre. A mdszer clja a gyermekek szemlyisgnek fejlesztse alkot tevkenysg ltal, mvszeti lmnyek s az ehhez kapcsold aktv tevkenysgek hatsra (Bals Eszter: A dadogs komplex mvszeti terpis programja OPI 1990). A mdszer terpis lehetsgei miatt jl hasznlhat kommunikcis, magatartsi s kapcsolatteremtsi zavarral kzd, szorong s rzelmi labilitst mutat gyerekek szmra is. Minden vben szeptembertl indtunk csoportokat. Tancsadnkban tizenkt ve alkalmazzuk, s folyamatosan bvtjk a mdszert az aktv zeneterpia s a mozgs- s tncterpia (dr. Mernyi Mrta) elemeivel.
Kszsg -s szemlyisgfejleszt csoport:
Kszsgkben s szemlyisgkben kisebb fok retlensget mutat iskola eltt ll vods gyermekek szmra indtjuk minden v mrciusban. Ehhez a specilis fejleszt foglalkozshoz a mvszeti terpis elemeket s bbterpis (Ecsedi va pszichopedaggus) elemeket egytt alkalmazzuk. Ezek tvzse lehetsget nyjt arra, hogy a rsztvev gyermekek egsz szemlyisgt megmozgassa testi, rzkszervi s rzelmi szinten egyarnt. Feltrulnak a szemlyisgen belli erk, megindul a fejlds. A bbjtk segti a bels problematikk megjelentst. Alkalmas a vgyak, flelmek, agresszi szublimlsra.
A komplex mvszetterpis s fejleszt kiscsoportban alkalmazott mdszer a zene, a mozgs s az brzols terleteit s kapcsoldsi lehetsgeit hasznlja fel a terpiban. A foglalkozsokon zajl jtk, munka szorosan sszefondik az alkot tevkenysggel. Az nek-zenei terlet elsegti a hangzsra, az nmagamra, a msikra, az egymsraval figyelst s az egyttmkdst. Ritmus s egyszerbb dallamhangszerekkel jtszunk, dalokat ksrnk, improvizlunk egynileg s csoportosan. Hangokkal, ritmusokkal, klnbz hangzsokkal kifejezhetjk rzseinket, indulatainkat– lehetsg a regresszv-agresszv jelensgek alkot mederbe terelsre.
A mozgsos gyakorlatok elsegtik a testkp, testhatrok kialakulst, jra rendezst. Zenre trtn tnc, utnzsok, tvltozsok, improvizlsok szles sklja segti a klnbz korrekcis feladatok megvalsulst. A mozgs megismer folyamatok bzisa, gy alapvet jelentsg van az ember rzelmi intellektulis fejldsben.
A terpis munkban fontos szerepet kap az brzols is. A tudattalan gyakran kpi formban nyilatkozik meg, gy az brzols knnyen meg tudja kzelteni. Kpes annak tartalmt kpekben, szimblumokban sszegezni. Az brzol munkban rajzolunk, festnk, agyagozunk. Az alkots rm, old hats s az nrtkelst pozitv irnyba mdostja.
A mozgsnak, zennek mint nonverblis eszkznek, mdiumnak a terpis trben van egy hrmas funkcija ami egyidejleg rvnyesl: Eszkz, mellyel megmutatom magamat – rzseimet, indulataimat kifejezni – msok s nmagam(!) szmra is. Ugyanakkor ezzel azt fel is erstem – gy tbbet mutatok meg, mint amit elmondani tudok rla. Kzben egy bels rzs, vagy egy mlyebb bels minta kvlre helyezdik.
Korai lmnyeink rzkszervi, mozgsos percepcik – rintsek, hangzsok, hanglejtsek, idbelisgek, ritmusok, stb. – formjban rzelmi sznezettel egytt rzdnek, s egsz letnk sorn meghatroz mdon rvnyeslnek. Termszetkbl addan nem tudatosak, szimbolikus, kpi s verblis ton nem kzelthetk meg. A zennek s a mozgsnak, mint terpis eszkznek a jelentsge ppen abban ll, hogy ezt az lmnyvilgotrzkszervi, testi-mozgsos tapasztals tjn elri. gy lehetsg nylik a korai lmnyek, lmnyszervezdsek, kapcsolati mintk, mkdsi mdok korrekcijra. Mindez szemlyisgnknek abban a tartomnyban zajlik, amelynek kialakulsa fejldsnk legkoraibb szakaszhoz kttt. Ez a „bontakoz nrzkels” tere, (Daniel N. Stern) mely minden alkotsnak, tanulsnak az alapja.