Olyan fejleszt eljrsrl van sz, amely a mozgsos cselekvsen s a taktilis s vesztibulris ingerlsen keresztl fejleszti az egsz szemlyisget, s kikszbli a ksbbi tanulsi problmkat, illetve cskkenti azokat. Erre az eljrsra pl a rszkpessg-fejleszts, logopdiai fejleszts, a tanulsi zavarok (diszlexia, diszgrfia, diszkalkulia) terpija.
A kisgyermekek fejldse sokig a mozgssal szoros sszefggsben, magban a mozgsban, vagy a mozgs ltal jn ltre. A mozgsos s az rtelmi fejldshez egyarnt a vesztibulris (egyensly) rendszer rsre van szksg. A szenzoros integrcis terpia specilis terpia, amelyben mozgsos feladatok ltal serkentjk az rtelmi s a szocilis (trsas) funkcik fejldst - olyan eszkz, amely ezt a termszetes ignyt kihasznlva segti az elmaradt vagy lassabban fejld kpessgek kibontakozst. Kln specifikuma, hogy a szlket is bevonja, velk egyttmkdve fejleszti a gyermeket.
A gyermekekkel foglalkoz szakemberek, s a szlk egyre gyakrabban talljk szembe magukat klnbz tnetekkel:
·nagymozgsok koordincis problmjval,
·a finommozgs zavarval,
·viselkeds s szocilis beilleszkeds zavarval,
·tanulsi, koncentrcis s figyelmi zavarokkal,
·tlmozgssal, hiperaktivitssal,
·diszlexival, diszkalkulival, diszgrfival, stb...
E sokfle klnbz tnet nagyon gyakran egy okbl, az idegrendszer retlensgbl eredeztethet. Az retlensg oka mindig a terhessg alatti, szlets kzbeni (pl. oxignhiny), illetve a korai gyermekkorban, a gyermeket rt kedveztlen hatsok miatt alakult ki.
A gyermeket krlvev krnyezet elsegtheti, vagy fkezheti a veleszletett tulajdonsgok kifejldst. Az rzkszervek informljk az agyat a vesztibulris (egyenslyi) rendszer segtsgvel a test fizikai helyzetrl, llapotrl. Amikor az rzkels jl mkdik, akkor az ingereket az agy fel tudja hasznlni arra, hogy szlelseket, viselkedst vagy tanulst produkljon.
A szenzoros integrci feladata a helyes agymkds sszerendezse. Ennek fejldse mr az anyamhben kezddik, amikor a magzat rzkeli az anya mozgsait (ezrt kzdenek problmkkal azok a kicsik, akik desanyjnak fekdni kellett a terhessg alatt). Ennek segtsgvel kszl fel a szlsre, fordul be a szlcsatornba, majd az els v alatt gy kezd el forogni, kszni, mszni, fellni, felllni s jrni.
A szenzomotoros terpik:
·regresszis szemlletek, vagyis jra struktrljk az idegrendszer kreg alatti terleteit,
·hinyt ptolnak s felzrkztatnak,
·a fejlesztst a taktilis, vesztibulris, proprioceptv, akusztikus s vizulis (egyenslyoz, tapint, hall, lt) ingerek alkalmazsval ri el,
·a komplett felmr mdszer feltrkpezi a gyermek problmit, s az adott problmra kapja a trninget,
·az egyni s kiscsoportos fejlesztsi formk elsegtik, hogy a lehet legjobb hatkonysggal zrkztassunk fel,
·a sok jtkos eszkz, a meleg, hatrozott pedaggiai attitd a gyermekben azt az rzetet kelti, hogy csak jtszik, pedig valjban komolyan dolgozik,
Szenzoros integrcis terpia clja:
·taktilis rzkels fejlesztse,
·egyenslyi reakcik fejlesztse,
·a szem-kz koordinci javtsa,
·a test kt oldala kzti koordinci fokozsa,
·trben, skban val tjkozds javtsa ,
·vizulis tr- s formarzkels fejlesztse,
·alak-httr-megklnbztets kszsgnek javtsa,
·emlkezet, figyelem fejlesztse.
A szenzomotoros fejleszts sorn klnbz mozgsfejleszt eszkzkkel (hinta, billen lap, trambulin, rislabda, stb...) a gyermek kpessgeinek optimlis kibontakoztatsa a cl. Az elre meghatrozott feladatok tbbszri megismtlse elsegti az idegrendszer rst, ami viszont magval hozza a monotniatrs, az nfegyelem, a kitarts s a mozgskoordinci fejldst. Elindtja a megrekedt mozgsfejldst, olyan gyermeknl, aki nem akar mszni vagy elindulni. Segti a megksett beszdfejlds beindulst.
Elre meghatrozott sorrendben s mennyisgben a terapeuta llaptja meg a szksges feladatokat, mindig a gyermek llapothoz igaztva.
A tornban hasznlt gyakorlatokkal egy olyan rzkelsi csatornt ingerlnk, amely a mozgsfejldsben mr a magzati kortl meghatroz. Ez az n. vesztibulris rzkels, amely az egyensly s a testhelyzetek rzkelsrt felels. Ez az rzkelsi csatornnk teht mr nagyon korai idszaktl kezdve mkdik, s mkdse sorn nagyon sok agyi terlettel ll kapcsolatban. Ez a kiterjedt kapcsolatrendszer a gyermekkor vei alatt is megmarad, ezrt e rendszer ingerlsvel kzvetlenl vagy kzvetve szinte a teljes idegrendszerre hatst tudunk gyakorolni. Kiterjedt agyi kapcsolatai rvn a vesztibulris rendszer "tornztatsval" tudunk hatni a gyerekek figyelmre, emlkezetkre, beszdk fejldsre, kommunikcijukra. Segtjk a szablyozsi funkcik fejldst, az alvs-brenlt szablyozst, a klvilgbl rkez informcik felfogst s feldolgozst, a szem-kz koordincit, a clz mozgsok alakulst.
Mivel ez az egyenslyoz szervnk is, ezrt termszetesen javul az egyenslyrzk, a mozgstervezs (teht, hogy hogyan clszer egy mozgssort kivitelezni, pldul: hogy megfogjon egy trgyat vagy leljn egy kisszkre, felmsszon a mszkra), gyesedik a mozgs, javul a trbeli tjkozds. Nem utols sorban pedig a gyakorlatok rendszeres vgzsvel alakul feladattudatuk, egyttmkdsk, viselkedsk, alkalmazkodsi kpessgk. Termszetesen az elvrhat vltozsok a kisgyermek letkortl is fggenek.
Az egyni tornt kveten vagy a nagyobb gyerekek esetn csoportos formban trtnik a szenzomotoros torna. Ez tornatermi krlmnyek kztt, vltozatos eszkzkkel zajlik. Gyakorisga, idtartama illetve a csoportok nagysga fgg a gyerekek letkortl s problmitl egyarnt.
Egyni fejlesztsben, vagy kiscsoportban 3-4 kisgyermek tornzik egytt. A csoportban a szenzoros fejleszts mellett nagy hangslyt kap a gyerekek viselkedsszervezsnek fejlesztse: fontos, hogy elfogadjk a terapeuta utastsait, rtsk s betartsk a szablyokat, kontrolllni tudjk sajt viselkedsket, kpesek legyenek nszablyozsra. A trsakra val odafigyels illetve a pros s csoportos feladatok vgzse segti a gyerekek trsas kszsgeinek fejldst is.