A beszéd összrendezettségének zavara, amely a ritmus és az ütem felbomlásában és a beszéd görcsös szaggatottságában jelentkezik.
A szerzők egy része szerint a dadogás organikus eredetű beszédzavar, amely létrejöhet öröklődéses vagy az idegrendszer működését befolyásoló sérülés következtében, így többféle elmélet létezik pl.: biokémiai elmélet, viselkedéslélektani elméletek, stb.
Fajtái
·Élettani dadogás
·Klónusos dadogás
·Tónusos dadogás
·Klonotónusos dadogás
·Hadarásos dadogás
·Dysarthriás dadogás
Tünetek
·Légzés: nem megfelelően koordinált hasi és mellkasi légzés, a be- vagy a kilégzés elnyújtottsága, a kilégzés félbeszakadása belégzéssel, nem megfelelő levegőmennyiség felhasználása a beszédhez
·Hangképzés: gégeizmok fokozottabb izomműködése a jellemző
·Artikuláció: artikulációs hibák nem annyira az egyes hangok formálásában, hanem inkább a hangok egymáshoz kapcsolásánál jelentkeznek
·Járulékos tünetek: önkéntelen mozdulatok, céltalan szemmozgások, izomremegés, tenyérizzadás, elpirulás stb.
A dadogás kezelésében elsősorban a logopédus kompetens, de speciális esetekben a pszichológus és az orvos is. Adott esetekben nem a tünet, a dadogás, hanem a dadogás oka (organikus, pszichés) és a választott módszer (pedagógiai terápia, pszichoterápia, gyógyszeres kezelés) határozza meg a kompetenciát. Ideális esetben a diagnosztikai és a terápiás munkában mindhárom szakterület képviselője egyaránt részt vesz (team-munka).
Terápia
A logopédus a dadogó érzelmi életére és értelmi tevékenységére egyaránt ható, tervszerű munkával és logopédiai módszerekkel a lehetőségek határain belül alakítja ki és rögzíti a folyamatos beszédet, az egyéni sajátosságoknak megfelelő beszédtempót és ritmust. Hozzájárul, hogy a kommunikációs zavar és az esetlegesen fellépő másodlagos tünetek megszűnjenek. A kezelés tartalmát minden esetben a kezelt életkora határozza meg. A kezelés eredményességét a kezelés intenzitása határozza meg.
Feladatok
·A feltárható okok, előzmények kiderítése.
·Különböző szakemberekkel történő együttműködés kiépítése és megtartása az egész terápia folyamatában.