A diszkalkulia szmolsi zavar, az iskolai teljestmnyzavarok egyik tpusa. Gyakran trsul diszlexival, diszgrfival.
A gyermek az intelligenciaszintjhez kpest az elvrhatnl lnyegesen alacsonyabb teljestmnyt nyjt a matematika, illetve a szmols terletn.
Tpusai:
-grafikus diszkalkulia: az rsban s az olvassban is rsztvev sszetett funkcionlis agyi rendszer szakaszos mkdsnek s integrcijnak, az informcik tkdolsnak nehzsge
-olvassi diszkalkulia: a matematikai szimblumok dekdolsnak nehzsge
-emlkezeti diszkalkulia: elssorban a bevss, megrzs s felidzs nehzsge
-gondolkodsi diszkalkulia: a matematikai ltalnosts zavara
Tnetei:
-bizonytalan tjkozds sajt testen, trben, skban
-mozgs-beszd koordinci zavara
-hinyos vagy bizonytalan szmfogalmak
-szmok rsval kapcsolatos problmk (tkrrs, szmok felcserlse)
-rossz mdszer, vagy lass, bizonytalan szmolsi technika klnsen a tzes, szzas tlpsnl
-matematikai szablyok felismersnek nehzsge
-hinyos matematikai fogalmak
-rossz szm-s szvegemlkezet
-gyengn fejlett analgis gondolkods, elemz-s sszehasonlt kpessg, tletalkots, kvetkeztets
Terpia
A diszkalkulia terpia alapelveknt rgzthetjk, hogy annak rszletes pszicholgiai vizsglatokra kell tmaszkodnia az anamnzis messzemen figyelembevtelvel.
Kiindulpontnak tekintjk a vizsglatnl kapott eredmnyeket, s a gyermek mr biztosan elsajttott tudsra, kellkppen begyakorolt jrtassgaira, kpessgeire ptjk fel a terpis tervet, apr lpsekre lebontva, a fokozatossg elvt szem eltt tartva.
ltalnos, minden esetre rvnyes kezelsi tervet kidolgozni nem lehet, azt mindig a gyermek adott fejlettsgi szintje, letkori sajtossgai, motivltsgi foka hatrozza meg.
Klnleges jelentsg, s lland feladatknt jelentkezik a terpis folyamat sorn a mr addig elsajttott ismeretek, jrtassgok, kszsgek gyakorlsa, az j ismeretekbe val beptse.
Itt szeretnnk megjegyezni, hogy a diszkalkulis gyermekek egy csoportjnl az ujjak hasznlata nagy mrtkben kslelteti, illetve akadlyozza a fejben val mveletvgzs kialaktst, ms csoportjnl azonban ppen ellenkezleg, az vezethet a szmmal kapcsolatos fogalmak kialakulshoz.
Cl a pedaggiai vizsglat alapjn a matematika tanulshoz szksges biztos alapok megteremtse, a megfelel kpessgek fejlesztse, jrtassgok, kszsgek kialaktsa klns tekintettel a figyelem, szlels, emlkezet, gondolkods s a beszd („matematika nyelvnek”) fejlesztsre.
A specilis diszklakulia foglalkozsok feladata:
- a matematikai fogalmak s a velk vgzett manipulci begyakorlsa, absztrakt szintre emelse
- a fokozatossg elvt szem eltt tartva szmfogalmak s mveleti fogalmak kialaktsa
- absztrahls folyamatnak segtse
- matematikai fogalmak, szimblum-s jelrendszer, szablyrendszer beptse a gyermek fogalmi rendszerbe, gondolkodsi mveleteibe
A terpia tovbbi fontos clja a harmonikus szemlyisg kialaktsa, feladatvgzsekre val sztnzs, a msodlagos tnetek megelzse vagy enyhtse, a szorongsok oldsa, nfegyelemre, kitartsra nevels.
Marton Ildik logopdus, Panuska Erzsbet pedaggus
Felhasznlt irodalom: Dkny Judit: Kziknyv a diszkalkulia felismershez s terpijhoz (Brczi Gusztv Gygypedaggiai Tanrkpz Fiskola - Budapest, 1999.)