Alapoz terpia
2010.02.13. 14:22
Alapoz terpia
A tanulsi nehzsgek htterben nagyjbl, az esetek 70%-ban megtallhat az idegrendszer rszleges retlensge, srlse vagy hibs szervezdse. Tbbnyire, ha sikerl felszmolni az idegrendszer szervezdsbe becsszott hibkat, a tanulsi nehzsgek tnetei jelentsen cskkennek:
- javul az olvass s a helyesrs,
- szebb vlik a klalak,
- olddnak a szmolsi nehzsgek.
A mozgsfejlds s vele egytt az idegrendszer fejldse szigor hierarchia szerint valsul meg. Az egyedfejldsnk bizonyos vonatkozsaiban megismtli a trzsfejldst. Ha ebbe a hierarchikus fejldsbe hiba csszik, a kzponti idegrendszer valamely sibb kialakuls terlete nem fejldik megfelelen. Ez maga utn vonja a rpl sszes terlet, gy a nagyagykrgen keresztl a gondolkodsi folyamatok problmit is. Az sibb kialakuls terletek fejldsvel a csecsemnl egyre jabb s jabb mozgsformk jelennek meg. A mozgs a vilggal val kapcsolatfelvtel els formja a baba szmra. Erre plnek r az emberre jellemz kommunikcis formk: a beszd, az olvass s rs. Ha kimaradnak egyes lpsek, esetleg nincs elegend id, tr vagy lehetsg a gyakorlsra, akkor hibk csszhatnak a fejldsbe. Az idegrendszer egyes terletei alulszervezett vlnak, amelynek kvetkezmnyei legtbbszr az iskolban jelennek meg tanulsi nehzsg formjban. Kzenfekv, hogy ebben az esetben, a fejlesztsben is kulcsfontossg szerepe lesz majd bizonyos mozgsformk gyakoroltatsnak.
Mozgsterpia segtsgvel lehetsget biztosthatunk az idegrendszer szmra, hogy beptolja lemaradsait. Ilyenkor az idegrendszer fejldsvel prhuzamosan cskkennek a tanulsi nehzsgek, esetleg teljesen el is tnnek.
Termszetesen a mozgsterpia nem csodaszer, nem helyettestheti a tanulst. Abban viszont segtsget nyjthat a problmkkal kszkd gyermekek szmra, hogy ne kelljen minden szabadidejket tanulssal tlteni, eredmnytelenl. Hatsra a tanuls s a gyakorls meghozza gymlcst. Nagy jelentsge van a mozgs rendszeres gyakorlsnak. Ezen mozgsgyakorlatok elsdleges clja j kapcsolatok kialaktsa a kzponti idegrendszerben. Ezek a kapcsolatok termszetknl fogva csak gy plhetnek ki, ha srn megerstjk ket. Ellenkez esetben az jonnan ltrejtt kapcsolatok azonnal elkezdenek visszafejldni, a vrt fejlds nem, vagy csak nagyon lassan kvetkezik be.
Ez a terpia hatsos:
- Megksett vagy/s hibs, akadlyozott beszdfejldsnl (diszfzik)
- Diszlexinl, alaki diszgrfinl= olvass s/vagy rsgyengesgnl.
- Azoknl az organikus eredet tlmozgsos ( hypermotil)- figyelemzavaros gyermekeknl, akiknl a szls krl oxignhinyos krosods keletkezett.
- Fejldsben, rsben elmaradt vodsoknl.
- Enyhe fok rtelmi fogyatkossggal l gyermekeknl
- Minden olyan gyermeknl, aki mozgsgyetlensgben szenved brmilyen okbl.
|